Dom pasywny bez alergii

Dom pasywny bez alergii
W pasywnym domu alergia nam nie straszna.
Innowacyjność domów pasywnych przekłada się nie tylko na ich wysoką energooszczędność i mniejsze koszty eksploatacji, ale przede wszystkim na zdrowy i przyjemny klimat w pomieszczeniach mieszkalnych. To właśnie ze względu na ten zdrowy klimat coraz więcej osób decyduje się na budowę właśnie domu pasywnego. Wysoki komfort mieszkalny staje się bowiem absolutnym minimum, nie tylko dla uczulonych na roztocza czy zbyt dużą wilgoć alergików. Okazuje się bowiem, że wolny od wszelkich pyłków, nadmiernego kurzu i wilgoci dom nie musi być wcale odległym marzeniem czy zbyt drogą inwestycją, wystarczy, że dobrze wykorzystamy konstrukcję domu, by cieszyć się idealnym komfortem mieszkalnym.
Zdrowy klimat na zewnątrz, ale i wewnątrz
Jedną z głównych zasad, na których oparte jest budowanie domów pasywnych to oszczędność energii i tym samym większa ochrona mocno zubożałego w dzisiejszym świecie środowiska naturalnego. Wiadomo, że żyjemy w jednym wielkim ekosystemie, więc zalet wynikających z większej ochrony środowiska z pewnością nie trzeba tłumaczyć. Dziś możemy jeszcze sami decydować o naszym udziale w ratowaniu natury, ale od 2020 roku, zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej stanie się wręcz wymogiem niemal zerowe zużycie energii w każdym domu, a wszystko, by zmniejszyć wydzielanie do środowiska CO2. To jednak, co przyczynia się do lepszej ochrony środowiska naturalnego, również pozytywnie wpływa na sam komfort mieszkalny wszystkich domowników, zwłaszcza alergików, którzy szczególnie wyczuleni są na odchody roztoczy kurzu, wyziewy z kuchni, zarodniki pleśni, a także detergenty, aerozole czy składniki sierści zwierząt domowych (psy, koty, króliki czy świnki morskie). I o ile w przypadku detergentów czy zwierząt możemy sami zmniejszać ryzyko nasilających się, zwłaszcza w nocy, ataków astmy czy uporczywego kataru siennego, o tyle w przypadku kurzu, pleśni czy zawilgocenia jesteśmy często bezradni. A właściwie byliśmy, mieszkając w domach tradycyjnych. Budownictwo pasywne z właściwym systemem wentylacyjnym, unormowanymi temperaturami wewnątrz pomieszczeń, a także przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych i budowlanych stwarza bowiem idealne miejsce mieszkalne, wolne bowiem od kurzu, roztoczy czy nadmiernego zawilgocenia.
Tworzenie właściwej przestrzeni dla alergików zacznijmy już od projektu
Przy budowie domu pasywnego każdy detal ma znaczenie. Układ okien, położenie domu, system wentylacji czy uwzględnienie instalacji dogrzewających pomieszczenia podczas chłodniejszych dni i wieczorów w okresie jesienno– zimowym. Dlatego projekt domu pasywnego warto tworzyć indywidualnie od podstaw, uwzględniając najdrobniejsze potrzeby domowników, dbając by na przykład kratki wentylacyjne nie znajdowały się blisko pomieszczeń sypialnych, by system dogrzewania w przypadku alergików znajdował się w podłodze (mniejsza cyrkulacja powietrza niż w przypadku kaloryferów przekłada się na mniejsze przemieszczanie się pyłków kurzu w mieszkaniu) bądź dobór właściwych okien. W tym całym ambarasie projektowym musimy uwzględnić najważniejsze kryterium, czyli zużycie energii, które w przypadku domów pasywnych objęte jest programem tak zwanym NF15, co oznacza, że zużycie energii tego domu nie przekracza więcej niż 15 kWh/(m2rok).
Jakie filtry zastosować w domu dla alergików?
To, co zapewnia zdrowy klimat i tak pożądany wysoki komfort mieszkalny, to kontrolowana wentylacja pomieszczeń wewnętrznych. To dzięki niej alergicy mogą bez ataków astmy spać spokojnie w nocy, czy funkcjonować w ciągu dnia bez zużywania całych ton chusteczek higienicznych. Wszystko to za sprawą specjalnych filtrów, które oczyszczają powietrze w pomieszczeniach z brudu i wszelkich zanieczyszczeń a nawet niepożądanych organizmów żywych. Dzieje się tak, ponieważ w domach pasywnych stosuje się najczęściej filtry F7 czy F8 o klasie jakości G3 lub G4. Co to oznacza w praktyce? To oznacza, że gruboziarnisty filtr G3 filtruje cząstki o powierzchni od 10μm, a tym samym eliminuje do 80 % przedostających się wraz z powietrzem owadów, włókien, piasku, popiołu lotnego, pyłków, oraz zarodników pyłków. Można też zastosować filtr F7, który eliminuje mniejsze cząsteczki do 1 μm i oczyszcza powietrze z 90 – 95% nagromadzonych zanieczyszczeń. Warto jednak pamiętać, że wywołujące problemy alergiczne pyłki czy drobnoustroje stanowią te większe cząsteczki, filtr ten więc w tym przypadku nie spełni swojego zadania. Dodatkowo dla utrzymania wysokiego komfortu mieszkalnego zalecane jest regularne wymienianie filtrów w domu.
Precz z w wilgocią!
Właściwy poziom wilgotności w domach ważny jest dla wszystkich jego mieszkańców. Jeśli bowiem utrzymuje się powyżej 60%, to prowadzi do zbyt dużego zawilgocenia domu i rozwoju pleśni czy grzybów. Wzrasta też stężenie ich zarodników we wdychanym powietrzu, co zwłaszcza dla alergików jest bardzo niekorzystne. Nadmiar wilgoci możemy eliminować przez częste wietrzenie pomieszczeń, a także ich dogrzewanie. Jednakże uwaga, nadmierne przesuszenie (poniżej 40% wilgotności w pomieszczeniach) powoduje wysychanie błon śluzowych, co również przekłada się na znaczny spadek komfortu mieszkalnego. Otwieranie okien jest również niemal zabójcze dla alergików, zwłaszcza w czasie pylenia się różnych traw i roślin. Dlatego skutecznym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, standardowo montowana w domach pasywnych. To żadna nowość, ponieważ wentylacja mechaniczna sprawdza się w polskich, nowoczesnych domach od wielu lat. Dom pasywny nie jest tu żadnym wyjątkiem. Taka wentylacja odprowadza zużyte powietrze z pomieszczeń, bez konieczności otwierania okien i wpuszcza to świeże, co ważniejsze ogrzane zimą i schłodzone latem.
Coraz bardziej jest dla nas ważne, co jemy czy jaką wodę pijemy, prowadzimy też aktywny tryb życia, by czuć się młodziej, lepiej i zdrowiej. Zadbajmy więc też o dostęp do świeżego powietrza w miejscu, gdzie właściwie spędzamy najwięcej czasu. Pomyślmy czy chcemy wpuszczać do środka zbyteczny hałas, wypraszać wieczorem muchy, komary, albo pająki, albo czy stać nas na poważny remont domu za kilkanaście lat, kiedy odkryjemy pierwsze ślady pleśni czy grzyba. Projekt domu pasywnego zagwarantuje nam wyższy komfort mieszkalny, ale również niższe wydatki w przyszłości. Żyć zdrowo i bezpiecznie, oznacza więc również budować z pomysłem i przy zastosowaniu najnowszych technologii mieszkalnych.