Inteligentny dom pasywny

Inteligentny dom pasywny.
Nowoczesność naszego domu kryje się już nie tylko w architektonicznych czy designerskich pomysłach. Inwestorzy budowlani coraz częściej stawiają na funkcjonalne i optymalne rozwiązania, zwiększające komfort mieszkalny i to bez nadmiernych wyrzeczeń czy wysokich rachunków. Dziś to innowacyjna i zarazem prosta w obsłudze technologia dba, by przy minimalnym zużyciu energii, uzyskać pożądany klimat we własnym domu.
Prąd wciąż najwyższym kosztem domu jednorodzinnego?
Z pewnością za pobór wody, wywóz śmieci czy abonament telewizyjny nie zapłacimy tyle, co za zużycie prądu. Szacuje się, że średnio czteroosobowa rodzina płaci rachunki za zużycie prądu w okolicach 250 złotych miesięcznie. Nie jest mało, zwłaszcza jeśli do tego doliczymy inne opłaty i ratę za kredyt hipoteczny. Na zużycie prądu wpływa wiele czynników, nasze przyzwyczajenia, wybór sprzętu RTV czy AGD, wreszcie kwestia rodzaju ogrzewania, decyzja o klimatyzacji czy rodzaj różnych zabezpieczeń i alarmów. I choć teoretycznie w przypadku domu jednorodzinnego zużycie prądu jest znacznie wyższe niż w mieszkaniu, to w praktyce sami możemy pośrednio zadecydować, ile wyniosą nasze rachunki. Większa kubatura domu, oświetlenie na zewnątrz czy montaż alarmu nie musi bowiem generować wysokich kosztów, jeśli zastosujemy zaawansowane i nowoczesne rozwiązania. Różnicę w płaceniu rachunków odczujemy już decydując się na dom pasywny, w którym zużycie energii jest zdecydowanie niższe niż w przypadku tradycyjnego domu. Okazuje się jednak, że również montaż właściwych rolet, okien, jak i inteligentne systemy zarządzania oświetleniem czy sprzętem elektronicznym w domu także pozwoli nam zaoszczędzić na eksploatacji prądu. I wszystko bez najmniejszej straty na właściwej aurze panującej w naszym domu!
Chłód zimą przy pasywnych oknach nam nie straszny.
Miejsca, gdzie w tradycyjnym domu odczuwa się największe straty cieplne, w domu pasywnym wykorzystuje się zarówno do wprowadzenia większej ilości światła dziennego, jak i do przenikania energii cieplnej z zewnątrz. Mowa oczywiście o oknach, które w domach pasywnych spełniają dwie role – pasywnie pozyskują energię, niezbędną do ogrzania pomieszczeń i wpływają na ograniczenie strat ciepła, przez eliminowanie mostków termicznych i właściwy montaż, który powoduje, że dom pasywny jest jedną zwartą bryłą, a więc umożliwiającą szybką kumulację ciepła i utrzymanie jej przez długi czas na właściwym poziomie. Okna muszą odznaczać się odpowiednimi parametrami i być pokryte specjalną powłoką niskoemisyjną, która przepuszczając promieniowanie cieplne, pozwala maksymalnie wykorzystać do ogrzania pomieszczeń energię słoneczną. Również nie bez znaczenia jest sam montaż okien, których więcej jest od strony południowej, by nawet w okresie zimowym mogły pozyskiwać odpowiednią ilość energii słonecznej i jak najdłużej zapewniać światło dzienne w pomieszczeniach. Dla właściwego utrzymania bilansu cieplnego znaczenie ma także, czy montowane okna są podwójnie czy potrójnie szklone. Okazuje się jednak, że nie warto inwestować w okna potrójnie szklone w całym domu, a od strony południowej i zachodniej zamontować okna jedynie podwójnie szklone. Dlaczego? Ponieważ zarówno system, jak i ogrzewanie budynku w optymalny sposób wspierany jest przez energię słoneczną. Od strony północnej i wschodniej montuje się okna trójszklone co wzmacnia eliminację strat ciepła w okresie jesienno – zimowym. Im więcej okien, tym więcej światła dziennego, a także możliwość pobierania naturalnej energii słonecznej. Latem przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń chronić nas będą natomiast np. rolety.
Inteligentny dom pasywny – system zarządzania roletami
Rolety pełnią bardzo ważną funkcję w naszym codziennym życiu. Po zmierzchu bronią naszej prywatności przed ciekawskimi gapiami, zabezpieczają dom przed włamywaczami, jak i pozwalają skutecznie zarządzać poziomem jasności i ciepła w pomieszczeniach. Przy manualnych roletach i wielu pomieszczeniach nie jest to jednak takie łatwe. By systemem zarządzać na urlopie, w pracy czy podczas grillowania ze znajomymi na ogrodzie, możemy zdać się na bardziej inteligentne rozwiązania. Już nie tylko pilot, czy włącznik na ścianie, ale również specjalne aplikacje pozwolą nam zarządzać roletami przez tablet czy telefon. Jedyne, co potrzebujemy, to mobilny dostęp do internetu. Co nam daje takie inteligentne zarządzanie roletami? Przede wszystkim możliwość automatycznego ustawienia opuszczania i podnoszenia rolet, co jest ważne, zwłaszcza w pomieszczeniach sypialnych, gdzie temperatura nocą nie powinna przekraczać 18 stopni Celsjusza. Urządzenie możemy dowolnie programować, np. o godzinie 15 – tej rolety opuszczą się automatycznie, nie dopuszczając do nadmiernego przegrzania się pomieszczeń. Decydując się na projekt domu pasywnego warto zadbać także o zintegrowanie systemu zarządzania roletami z czujnikami natężenia oświetlenia. Przy bardzo intensywnym nasłonecznieniu nasz dom sam automatycznie ustawi żaluzje w oknach, zamykając stopniowo ich lamele. Rolety mogę też blokować przedostawanie się światła nocą, na przykład jeśli przed domem stoi latarnia, której światło przeszkadza nam podczas spania. Rolety można zintegrować też ze stacją pogody, dzięki czemu przy nadmiernym wietrze czy gwałtownych opadach deszczu system sam zwinie zewnętrzne markizy, nie doprowadzając tym samym do ich uszkodzenia.
Twoja stacja pogody.
Właściwie wydaje się, że żaden inteligentny dom pasywny nie może funkcjonować bez inteligentnej i profesjonalnej stacji pogody, która dzięki wielu opcjom zagwarantuje utrzymanie się klimatu w domu na stabilnym i wymaganym poziomie, niezależnie od zmieniających się warunków zewnętrznej aury. Stacja pogody, zintegrowana z klimatyzacją, ogrzewaniem i zdalnym systemem rolet zdecydowanie wykona za nas większość zadań. W chłodne dni zapewni utrzymanie temperatury na wymaganym poziomie, a w te bardzo upalne dni odpowiednio wcześniej zamknie rolety i wreszcie uruchomi klimatyzację, jeśli zajdzie konieczność schłodzenia zbyt nagrzanych pomieszczeń. Stacja pogody zareaguje również na zbyt przesuszone czy wilgotne powietrze w pomieszczeniach, włączając ogrzewanie bądź wentylację. Nie ma też obawy, że zbyt długo włączona klimatyzacja wyziębi nam pomieszczenia sypialne albo że wentylacja, która również pochłania sporo energii będzie włączona zbyt długo. Ustawienie odpowiednich parametrów zapewni wyłączanie się urządzeń o właściwym czasie. Stację pogody możemy zintegrować również z zewnętrznym systemem zraszania naszego ogrodu. Łatwa w sterowaniu i programowaniu, zarówno manualnym, jak i zdalnym przez telefon stacja nie tylko więc pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, ale wyręczy nas z wykonywania drobnych obowiązków domowych.
Inteligentny dom pasywny – wentylacja z rekuperacją.
Standardem w domu pasywnym jest stosowanie wentylacji mechanicznej. Jak bowiem inaczej bez otwierania okien mielibyśmy wietrzyć pomieszczenia i skutecznie zapobiegać powstawaniu wilgoci czy pleśni, zwłaszcza w takich pomieszczeniach, jak łazienka czy kuchnia? Dla eliminowania dużych strat ciepła przez wietrzenie i otwieranie okien, stosuje się wentylację, która wyciąga z pomieszczeń zużyte powietrze, wraz z wszystkimi roztoczami, bakteriami, kurzem, a nawet wilgocią i wprowadza świeże, dzięki czemu zapewnia właściwy komfort mieszkalny o każdej porze. To jednak, jaką wentylację zamontujemy ma znaczenie także dla naszych pieniędzy w przyszłości. Wentylacja z rekuperacją czyli z wymiennikiem ciepła redukuje bowiem znacznie rachunki za ogrzewanie pomieszczeń. Wszystko za sprawą tego zużytego powietrza, które zanim zostanie wydalone, nagrzewa świeże powietrze, ograniczając straty ciepła nawet do 50%. Inwestując w rekuperację i ogrzewanie podłogowe z powodzeniem możemy więc zrezygnować z tradycyjnych kaloryferów, które nie tylko psują design pomieszczeń, ale kumulują kurz i zwiększają koszty eksploatacyjne. Montaż rekuperacji nie należy jednak do najtańszych inwestycji. Dodatkowo tylko profesjonalnie i właściwie zamontowana będzie odpowiednio spełniać swoje zadania. Jeśli nasz dom pasywny ma być jeszcze bardziej energooszczędny, właśnie dzięki wentylacji, to musimy też na etapie projektowania domu zaplanować, gdzie będzie znajdować się urządzenie. Pamiętajmy bowiem o hałasie, który choć w ciągu dnia może nie będzie taki uciążliwy, to nocą da się we znaki, dlatego z pewnością centrali wentylacyjnej nie należy montować przy pomieszczeniach sypialnych.
Inteligentny dom pasywny – Jak zaoszczędzić na energii ?
Jednym z największych atrybutów prawdziwego komfortu mieszkalnego jest właściwa temperatura w pomieszczeniach. Dbamy więc o odpowiednie nagrzanie pomieszczeń zimą, czy jesienią, by nie było konieczności zakładania ciepłych swetrów, a dzieci mogły się swobodnie bawić na podłodze, bez ryzyka przeziębienia czy zakatarzenia. Także latem oczekujemy przyjemnego chłodu, kiedy po całym dniu wrócimy zmęczeni do domu albo potrzebując zwyczajnie schować się przed nadmiernym gorącem letniego słońca. Takie rozwiązania jednak już z mniejszym komfortem odczuwamy w swojej kieszeni. Dogrzewanie domu, by zarówno rano, jak i wieczorem było przyjemnie ciepło czy montowanie klimatyzatorów i wentylacji odbija się na bardzo wysokich rachunkach. Dzięki innowacyjnym technologiom możemy jednak uzyskać zamierzony efekt wysokiego komfortu mieszkalnego w połączeniu z niskimi rachunkami. Już sama budowa domu pasywnego jako zwartej i szczelnej bryły zapewnia nam obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Pasywne czerpanie energii z zewnątrz i szczelność ścian czy eliminacja mostków termicznych powoduje szybkie nagrzanie się domu i jego bardzo powolne wychładzanie się. Jeśli do tego zainwestujemy w czujniki ruchu, jak i w inteligentne sterowanie światłem, to również znacznie obniżymy rachunki za energię. Automatyczne włączanie i wyłączanie się światła w momencie, gdy czujniki wykryją zbliżającą się osobę, jest korzystne zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz domu. Nawet jeśli bowiem zapomnimy zgasić światła na tarasie, to możemy spać spokojnie, bez obaw, że licznik będzie się kręcił całą noc. Światło automatycznie zgaśnie bowiem samo, kiedy ruch ustanie. To także bardzo pragmatyczne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, które często zapominają zgasić światła po wyjściu z pokoju czy z łazienki. Czujnik jednak zadziała za nich, a my nie będziemy tracić pieniędzy na przepalone żarówki czy rachunki za energię elektryczną. Tego rodzaju system w domu może mieć pod kontrolą wszystkie urządzenia, łącznie z telewizorem czy radiem. Jeśli nasza pralka nie ma opcji programowania jej na włączenie się o konkretnej porze, system zrobi to za nią. Jadąc na urlop możemy zaprogramować również włączanie się i wyłączanie oświetlenia przed domem o konkretnej porze.