• Kontakt:
  • 691 069 812
  • biuro@nf15.pl
nf15cropped-logo_nf15.jpgnf15nf15
  • NF15
    • AKTUALNOŚCI
    • Pasywnie
    • FAQ
    • O nas
    • Tani dom pasywny
    • BUDOWA
  • Projekty
  • Blog
  • Kontakt
✕

Montaż ogniw fotowoltaicznych na dachu (cz1)

  • Strona główna
  • Blog
  • Energooszczędny
  • Montaż ogniw fotowoltaicznych na dachu (cz1)

Montaż ogniw fotowoltaicznych na dachu (cz1)

22 czerwca 2015
Montaż-ogniw-fotowoltaicznych-na-dachu

POMYSŁ NA ENERGIĘ ZE SŁOŃCA.

nf15_panele na dachu 2

Aby dobrze naświetlić pomysł montażu instalacji fotowoltaicznej, powinnam chyba zacząć od tego, że w budynku w którym będą one instalowane, zamontowana jest gruntowa pompa ciepła, czyli wykonane są dwa pionowe odwierty na głębokość 75 m każdy. Jest to o tyle istotna informacja, że montaż ogniw fotowoltaicznych, najbardziej opłaca się w takiej właśnie konfiguracji (z pompą ciepła).

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera ciepło z gruntu czyli z odnawialnego źródła energii, pobierając jednocześnie energię elektryczną do działania. Ogniwa fotowoltaiczne, również pobierają odnawialną energię, której źródłem jest słońce, po czym przekształcają światło w energię elektryczną. Praca obu urządzeń wzajemnie się uzupełnia.

PROSUMENT

Kiedy dowiedziałam się o 40% dofinansowaniu inwestycji montażu ogniw PV w programie Prosument, nad ich montażem nie zastanawiałam się długo. Nie będąc jednak w fazie początkowej zapoznana wystarczająco z tym tematem, postanowiłam wysłać zapytania o oferty do kliku firm.

Po kilkunastodniowej wymianie korespondencji z doradcami technicznymi z różnych firm, moja wiedza znacznie się pogłębiła i łatwo było policzyć, że jest to wspaniałe wsparcie dla PC. Dzięki energii z fotowoltaiki praca pomp ciepła jest dużo tańsza.

MONTAŻ OGNIW FOTOWOLTAICZNYCH NA DACHU

To co należy wiedzieć na temat PV to oprócz tego, że chronimy środowisko, na pewno to, że oszczędzamy na kosztach za  energię. Warto wiedzieć, że ich opłacalność jest różna z zależności od wariantów montażu: ilość paneli PV możliwa do zamontowania, czy rodzaj budynku. Na pewno wiadomo, że powinien być dobrze ocieplony i szczelny. Nie da się też jednoznacznie stwierdzić, że inwestycja w PV zwróci się po 20 czy 30 latach. To wszystko zależy i powiązane jest z:

–    rodzajem instalacji zamontowanych w budynku,

–    jakości wykonania budynku (czy jest to budynek zgodny z warunkami technicznymi, czy    niskoenergetyczny czy może pasywny),

–   możliwości dachu do ułożenia optymalnej ilości modułów PV,

–   oraz oczywiście ceny zestawu PV.

Warto zwrócić uwagę, że jeśli np. budynek ogrzewany jest gazem, olejem lub węglem, a energii elektrycznej używa się do oświetlenia, lodówki, tv i pralki czy odkurzacza, to zwrot kosztów instalacji PV będzie znacznie dłuższy. Natomiast logiczne wydaje się, że jeśli ktoś posiada pompę ciepła, i nie używa żadnego innego źródła ciepła, typu gaz czy węgiel (czyli wszystkie urządzenia w budynku pracują na prąd), to ogniwa fotowoltaiczne zredukują koszty pracy PC, tym samym w znaczący sposób zredukują jedyny koszt generowany przez budynek. Obie instalacje współpracują ze sobą kompatybilnie – jedno urządzenie OZE (ogniwa fotowoltaiczne) wspiera inne urządzenie OZE (pompę ciepła).

Zestawiając moduły PV z innym urządzeniem na paliwo kopalne, bilans nigdy nie będzie taki dobry, jak w wyżej opisanym przypadku.

WYBÓR FIRMY MONTUJĄCEJ PANELE FOTOWOLTAICZNE

Wracając do procesu wyboru i montażu paneli PV, po otrzymaniu kilku ofert i różnych wariantów mocy paneli PV, nadszedł czas wyboru firmy, która wykona projekt instalacji PV oraz wykona jej montaż. Wiadomo, że droższe nie zawsze znaczy lepsze, więc aby dobrze wybrać wśród ofert, należy sprawdzić, czy zaproponowane panele, inwerter (falownik) lub kable i ich połączenia są dobrej jakości (i np. kable nie będą powodowały dużych strat na przesyle, a falownik będzie miał dobrze dobraną moc).

Po wyborze firmy czas spotykać się z projektantem instalacji, który ogląda budynek, dach, okolicę, oraz projekt budynku (jeśli taki posiadamy). Uzgadniamy razem jak to może wyglądać, na co możemy liczyć, jakie istnieją wady lub trudności dla montażu instalacji PV.

Czekając na projekt instalacji, przeglądam dokumenty programu Prosument, żeby złożyć  je do Banku. Wniosek dla banku jest bardzo szczegółowy, zawiera mnóstwo informacji i jest żmudny do wypełnienia, ale trzeba przez to przebrnąć. Myślę, że dofinansowanie inwestycji na poziomie 40% do końca 2016 r jest tego warte. Szczególnie, że w przyszłych latach dofinansowanie będzie się zmniejszać.

Po tych procedurach, komplet dokumentów składa się do BOŚ Banku i czeka na weryfikację wniosku. Kiedy kredyt zostanie przyznany, firma przystępuje do realizacji inwestycji.

nf15_panele na dachu

CO Z NADWYŻKAMI PRĄDU ?

Ważną informacją jest również możliwość rozliczenia nadwyżek z elektrownią, które oczywiście latem są dość duże ze względu na nasłonecznienie. Z elektrownią mamy możliwość rozliczać się co pół roku, i jeśli uda się rozliczać od stycznia do czerwca i od czerwca do grudnia, to nasz bilans ewentualnych strat (dopłat) lub nadwyżek (odsprzedaży) energii będzie najbardziej zrównoważony.

Na temat wysokości oszczędności  po zainstalowaniu ogniw PV (w tej konkretnej konfiguracji) opowiem w kolejnym panelu tematycznym. Musi minąć co najmniej jeden okres rozliczeniowy (ok. 6 miesięcy), żeby móc ocenić system.

Podsumowując, wyżej opisana instalacja jest na pewno energooszczędna, a energooszczędność  jest w dzisiejszych czasach synonimem nowoczesności. Ideą główną jest przede wszystkim obniżenie kosztów utrzymania domu czy budynku, ale też ochrona środowiska. Dodatkowo zastosowanie nowoczesnych instalacji (takich jak ogniwa PV czy pompy ciepła) znacznie podnoszą efektywność energetyczną budynku. I nie są już przyszłością lecz teraźniejszością

Share
0
Anita
Anita

Powiązane wpisy

4 grudnia 2018

WT 2021 – tylko domy energooszczędne


Czytaj dalej
17 października 2018

Dom na nowo – termomodernizacja


Czytaj dalej
19 lipca 2018

Praktyczne wykorzystanie deszczówki


Czytaj dalej

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2023 NF15.
  • Brak dostępnych tłumaczeń dla tej strony