BMS – System Zarządzania Budynkiem

BMS – System zarządzania budynkiem
Zarządzanie budynkami może być naprawdę proste i efektywne. Nawet w przypadku wielkich korporacji, hal produkcyjnych czy hoteli. Sięgając po takie rozwiązania jak BMS, łatwo jest mieć wszystko pod kontrolą, bez tracenia czasu na dodatkowe zadania czy czynności. Wystarczy więc jeden program, by zapewnić sobie komfort, zbilansowane rachunki i gwarancję wysokiego bezpieczeństwa.
BMS – przydatne wyposażenie każdego nowoczesnego budynku
To zwyczajnie musiało przyjść. Skoro nawet właściciel mieszkania podczas urlopu może zarządzać roletami czy ogrzewaniem pomieszczeń, to dlaczego z takich rozwiązań nie mógłby korzystać również przedsiębiorca? Zarządzanie biurowcem, hotelem czy halą produkcyjną jest jednak o wiele trudniejsze. Wymaga bowiem skoordynowania wielu zadań jednocześnie. W prowadzeniu firmy czy wielkiego przedsiębiorstwa najważniejszą wartością jest czas i pieniądz. To dlatego, często planując podróż służbową nawet do oddalonego o 200 km miasta, przedsiębiorcy wybierają samolot. Jest drożej, ale szybciej. W rezultacie w tym dniu można jeszcze zaplanować dodatkowe spotkanie, zamknąć inną transakcję czy zjeść obiad z rodziną. Wymierne korzyści, które w efekcie przekładają się na zysk. Na ten zysk, zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym, przekłada się również BMS – inteligentne zarządzanie budynkiem.
BMS nie jest niczym nowym na rynku. Nawet mniejszy przedsiębiorca wie, że instalując właściwą aplikację na smartfona, może zarządzać oświetleniem w budynku, systemem alarmowym czy energią. Rozbudowana wersja może jednak oferować znacznie więcej. I to nie tylko pod względem korzystania z różnych opcji czy dyktowania różnych zadań. Przede wszystkim BMS można dopasować do własnych oczekiwań. Co to oznacza w praktyce? W zależności od potrzeb, przez BMS można zarządzać zielenią na zewnątrz, odnawialnymi źródłami ciepła, a nawet otwieraniem bramy czy szlabanem. Wiadomo bowiem, że gdzie kota nie ma, tam myszy harcują. I choć nie zawsze jest to celowe działanie na szkodę firmy, to jednak generuje ogromne koszty, których można uniknąć. Trudno jednak być w kilku miejscach naraz. Dlatego ważne jest scentralizowanie wszystkich operacji i urządzeń w jednym miejscu. Zintegrowanie ich z systemem bezpieczeństwa, ppoż. czy multimediami pozwala natomiast mieć wszystko pod kontrolą, nawet jeśli jest się poza biurem.
Intuicyjny system prosty w obsłudze
System BMS współpracuje między innymi ze stacją pogody, z kamerami na zewnątrz czy wewnątrz budynku i z systemem nawadniania. Dzięki temu jest bardzo intuicyjny i szybko samodzielnie podejmuje decyzje, np. o włączeniu alarmu, kiedy w kamerze pojawia się intruz. Opcja zarządzania wszystkimi urządzeniami, mediami czy multimediami w firmie daje jednak jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Za pomocą jednego przycisku włączymy jednocześnie oświetlenie w sali konferencyjnej, przysłonimy rolety i załączymy projektor, czy dopasujemy temperaturę pomieszczenia. Także zimą nie wejdziemy do przegrzanego czy wyziębionego pomieszczenia, ponieważ aplikacja dostosuje wysokość temperatury do panujących warunków na zewnątrz. Dodatkowo możemy zaprogramować odsłonięcie rolet, włączenie się komputera i nastawienie ekspresu na kawę. BMS pozwoli więc zaoszczędzić czas, bo przejmie za nas obowiązki, które zwyczajnie każdego dnia się powtarzają.
Steruj urządzeniami przez BMS
Właściwie można rzec, że BMS nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, ale także skupić się pracownikom na stricte powierzonych im obowiązkach. Dlatego sterowanie poszczególnymi urządzeniami jest bardzo ważną i może nawet najbardziej przydatną funkcją. Za pomocą BMS możemy zarządzać:
- oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym,
- bramą wjazdową, furtką, a nawet szlabanem,
- roletami i markizami, zarówno w wewnątrz budynku, jak i na jego zewnątrz,
- trawnikami i skwerami przed budynkiem,
- urządzeniami pracującymi w systemie stand by.
- ponadto dźwiękiem czy systemami alarmowymi.
Zarówno w przypadku oświetlenia wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku z powodzeniem można zastosować czujki. Jeśli ktoś wychodzi z pomieszczenia, światło automatycznie gaśnie, nie nadwyrężając budżetu firmy. Czujki jednak nie zawsze dostosują się do panujących warunków na zewnątrz. Tutaj z pomocą przychodzi BMS, dzięki któremu wyregulujemy także intensywność światła, jak i skoordynujemy je z pracą rolet i światłem dziennym. BMS jest bardzo intuicyjnym programem, pozwalającym na bardzo swobodne konfiguracje wszelkich urządzeń. Dzięki temu np. światło zewnętrzne możemy włączać na dwa sposoby. W dzień za pomocą czujek czy również reagującej na ruch podczerwieni. W nocy poszczególne partie budynku mogą być dodatkowo oświetlane permanentnie. BMS pozwoli osobno skonfigurować również parametry poziomu światła w dni wolne od pracy.
Nie trać na stand by
Ciekawą opcją może być również oszczędzanie energii na niedziałających już, ale podłączonych do prądu urządzeń. Niektóre, bardzo zaawansowane programy rozpoznają bowiem, w której części budynku nie ma już pracowników i odcinają pobór energii od nieużywanych już urządzeń. Wiadomo, kserokopiarka, drukarka, komputery a często pozostawione w gniazdkach ładowarki telefonu teoretycznie w stanie stand by, ciągną przedsiębiorcę każdej nocy po kieszeni. Zwłaszcza w dużych biurowcach, gdzie takich urządzeń jest całkiem sporo. Nie musimy już sprawdzać pod każdym biurkiem, czy wszystko jest wyłączone, nie wspominając już o wielkich halach. Aplikacja odetnie pobór prądu, tylko tam, gdzie nikogo już nie ma. To dobra opcja w przypadku pracy zmianowej. Nawet jeśli pracownicy będą wykonywać swoje obowiązki w lewym skrzydle, to w prawym wszystkie urządzenia będą odcięte od prądu. Wystarczy jeden miesiąc, by zorientować się, że takie rozwiązanie przyniesie wymierne efekty.
BMS – nie tylko oszczędzanie, ale i kontrola naszych wydatków
Nie od dziś wiadomo, że analiza jest najlepszym źródłem wiedzy, zwłaszcza w przypadku wysokich rachunków za media. Korzystając z BMS również możemy np. sprawdzić, które urządzenia generują za dużo prądu, a tym samym są np. wadliwe bądź wymagają konserwacji. Analiza poszczególnych miesięcy czy dni wykaże nam, kiedy zużywamy najwięcej prądu. Z pewnością wielu przedsiębiorców jest przekonanych, że wysokie rachunki za energię są efektem posiadania wielu urządzeń, zatrudniania rzeszy pracowników czy prowadzenia dużego pensjonatu, czy restauracji. W rzeczywistości może to być np. nieefektywnie wykorzystywane urządzenia albo źle skonfigurowane ogrzewanie podłogowe. Trudno jednak do tego dojść bez szczegółowych analiz. Dobrą opcją jest też przełożenie zużytych jednostek na pieniądze. Niezależnie, więc kiedy sięgniemy do wykresów, będziemy znać wysokość rachunku. Podobnie jest z gazem, wodą czy ogrzewaniem.
Miej wszystko pod kontrolą, nawet podlewanie trawnika!
Z pewnością BMS jest więc przydatną aplikacją, nawet dla mniejszego przedsiębiorcy. Jednakże w pełni efektywną tylko wtedy, jeśli odpowiada na konkretne potrzeby danego budynku. Po co nam bowiem zarządzanie zielenią, jeśli wejście do firmy wyłożone jest kostką brukową, a trawniki należą do miasta? Bądź po co nam zarządzać panelami fotowoltaicznymi czy wiatrakami, produkującymi prąd, skoro ich nie posiadamy? Dlatego BMS instalowany jest różnych wariantach, a coraz więcej firm oferuje jego pełną konfigurację. Chcemy mieć kompleksową ochronę przed pożarem? Wystarczy włączyć opcję systemu ppoż, by wiedzieć również, w jakiej części budynku został wzniecony ogień i co należy zrobić, by zapobiec dalszej katastrofie. System pozwala zarządzać alarmem, a nawet szlabanem przed wejściem do budynku. Właściwie jest też dobrym antidotum dla zapracowanych szefów. Wyłączone światło i zaciemnione rolety z pewnością będą dobrym sygnałem, że pora jechać do domu.
Idealne zarówno dla hotelu, jak i mniejszego przedsiębiorstwa.
Taki system, który zadba o temperaturę czy komfort powietrza w pomieszczeniach, jest idealny w hotelach, centrach handlowych czy większych restauracjach. System bowiem nie tylko dopasuje się do warunków pogody, ale także do natężenia ludzi w budynku. Nawet przy napływie większej ilości gości, pracownicy będą mogli się skupić na profesjonalnej obsłudze i swoich obowiązkach. O komfort w środku w pełni bowiem zadba BMS. To świetny sposób na zarządzanie kosztami w halach produkcyjnych, gdzie setki urządzeń generują bardzo wysokie koszty. Analiza danych pozwoli uzyskać informacje, czy aby na pewno nie przepłacamy. BMS to także idealny system w firmach, gdzie odbywają się prezentacje multimedialne. Pełna integracja światła, dźwięku, klimatyzacji czy projektorów, pozwoli być zawsze przygotowanym do prezentacji, wystąpienia czy szkolenia. BMS docenią również mniejsi przedsiębiorcy. Integracja ze stacją pogody zapewni zwinięcie markiz przed budynkiem podczas silnego wiatru, czy gwałtownych opadów deszczu. Automatyczne zasuwanie rolet ochroni biuro przed nagrzaniem się, a system czujek świetlnych ułatwi zarządzanie rachunkami za prąd.
Jak można zarządzać przez BMS?
Jeśli chodzi o zarządzanie budynkiem, to czynnik ludzki zawsze zawodzi. W mniejszym lub większym stopniu, ale niestety zawodzi. Wystarczy, że pracownik wchodzący do biura zapomni wyłączyć alarmu, by na nasz koszt przyjechała firma ochroniarska. Asystentka, której na wszystko brakuje czasu, może zwyczajnie zapomnieć, przygotować sali przed ważnym spotkaniem. Z pewnością też goście hotelowi nie przyjadą ponownie, jeśli zmuszeni będą w wyziębionej restauracji zjeść śniadanie. BMS może więc nas w tym wszystkim wyręczać, a nawet więcej, jeśli przygotuje nam kawę, bądź włączy ulubioną muzykę, podczas przerwy na lunch. Jak nim zarządzać? Do dyspozycji mamy stronę www, komputer, tablet albo telefon. Funkcje możemy zaprogramować, zmieniać, a także wydawać na bieżąco polecenia, nawet w formie sms. Taką aplikacją możemy zarządzać samodzielnie bądź w uzgodnieniu z poszczególnymi osobami w firmie. Nasze potrzeby przekładają się też na formę aplikacji. Od prostej jednopoziomowej do zbudowanego na kilku poziomach centrum dowodzenia.