Szyndle House

szyndle_house_nf15

Powierzchnie:

Powierzchnia zabudowy…………..156m2

Powierzchnia parteru…………….127,3m2

Powierzchnia poddasza……………. 68m2

Powierzchnia użytkowa domu…195,3m2

Powierzchnia tarasu…………………..63m2

 

Kubatura…………………………………864m3

Bryła

Dom charakteryzuje się zwartą budową, założoną na planie prostokąta i dwuspadowym dachem. Elementem ożywiającym bryłę jest forma przybudówki, która spełnia funkcję tarasu wzdłuż całej elewacji południowej, oraz podcień/wnęka wejściowa na elewacji północnej która natomiast spełnia funkcję wiatrołapu.

Cała elewacja południowa została przeszklona co zrekompensowało brak okien w ścianach szczytowych (elewacja wschodnia i zachodnia). Umieszczone na zewnętrznej konstrukcji tarasu okiennice z możliwością swobodnego przesuwania dają możliwość kontroli wpadających promieni słonecznych. Na elewacji północnej została zmniejszona ilość okien do minimum, znajdziemy tam główne wejście do domu, oraz oddzielne wejście do gabinetu/pracowni. Okna połaciowe znajdziemy zarówno od strony południowej jak i północnej dzięki którym nie zabraknie światła dziennego na wyższej kondygnacji.

Poszanowanie energii

Koszty ogrzewania stały się w ostatnich latach poważnym problemem dla właścicieli domów. Stają oni przed dylematem: co zmienić przy budowie domu aby zmniejszyć jego energochłonność?  Projektowany dom po części odpowiada na to pytanie, a osiągnięcie niskiego zapotrzebowania na energię do ogrzewania i wentylacji był priorytetem podczas projektowania.

Dom został zaprojektowany zgodnie ze standardem NF15 i zgodnie z wymogami standardu pasywnego, w budynku zastosowano nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła, która pozwala odzyskać cześć energii z usuwanego powietrza.

Przewidziano w projekcie również gruntowy wymiennik ciepła który wykorzystuję energię z gruntu wstępnie  podnosi lub obniża temperaturę dostarczanego do budynku powietrza. Układ rurowy składa się z rur PE o średnicy 200 mm zakopanych w ziemi na głębokość  min. 1,5 m

Na dachu natomiast zaprojektowano pas paneli fotowoltaicznych biegnących przez całą długość połaci o łącznej powierzchni 26m2 co jest optymalną ilością do zaspokojenia potrzeb na energię elektryczną dla przeciętnej czteroosobowej rodziny która zużywa ok. 3200 kWh energii rocznie. Przewidziano również możliwość dodatkowej instalacji paneli fotowoltaicznych na specjalnie zaprojektowanych przesuwnych żaluzjach na konstrukcji tarasu. Dzięki czemu powierzchnia paneli zwiększy się dwukrotnie a nadwyżkę energii można sprzedawać do sieci elektroenergetycznej. Do podgrzewania wody użytkowej przewidziano pompę ciepła która współpracuje z gruntowym wymiennikiem ciepła

Technologia

Najważniejszym elementem przesądzającym o osiągnięciu standardu pasywnego jest bardzo dobrze wykonana i ocieplona powłoka budynku oraz użycie wysokojakościowego potrójnego szklenia.

Ściany

Ściany szczytowe (wschód, zachód) zaprojektowane z bloczków silikatowych 24 cm, ocieplenie styropianem gr. 34 cm wykończenie – tynk cienkowarstwowy.

Ściany pozostałe (północ, południe) bloczki silikatowe 18 cm, ocieplenie styropianem gr. 30 cm wykończenie szyndle świerkowe,  co pozwala nam uzyskać ≤ 0,1 W/m2K

Dach

Konstrukcją dachu są dwuteowe belki dachowe 60x400mm, ocieplenie wełną 40cm, wykończenie połaci dachowych to szyndle świerkowe co daje nam ≤ 0,1 W/m2K

Fundament

Dom stoi na żelbetowej płycie fundamentowej gr. 23cm która jest ocieplona styropianem fundamentowym gr. 30cm, co daje nam ≤ 0,14 W/m2K

Stolarka okienna i drzwiowa

Okna w domu pasywnym spełniają bardzo ważną funkcję z jednej strony muszą być dobra przegrodą termoizolacyjną a z drugiej muszą pozyskiwać ciepło ze słońca.

Przewidziano okna PVC  z szybą zespoloną trzyszynową, komory wypełnione gazem szlachetnym, rama szerokości  10 cm, a profile wypełnione pianką poliuretanową dzięki czemu uzyskaliśmy współczynnik 0,7 W/m2K. Przy tak długiej elewacji w pełni przeszklonej duża część okien jest nieotwieralna (typu fix) co pozwala na znaczne obniżenie kosztów. Połaciowe okna trzyszybowe gwarantują bardzo dobre parametry termoizolacyjne rzędu 0,8 W/m2K

Drzwi zewnętrzne mają konstrukcję drewnianą, skrzydło i ościeżnica gr. 90 mm  dają niewielkie straty cieplne przegrody na poziomie 0,7 W/m2K.

Zagospodarowanie

Działka zlokalizowana w woj. kujawsko-pomorskim w powiecie tucholskim w gminie Lubiewo, kształt prostokąta ok. 3 000 m2, teren płaski. Wjazd na działkę znajduje się od strony wschodniej, sąsiednie działki mają podobny kształt i wielkość.