Budownictwo pasywne

uniwersalnie, wygodnie, ekonomicznie

Budynki pasywne zapewniają w każdym rejonie świata komfort i odpowiednią temperaturę wnętrza przez cały rok przy minimalnym zużyciu energetycznym. Dzięki temu, że budynki takie ogrzewamy “biernie”, czyli wykorzystujemy słońce, glebę, ukształtowanie terenu itd., tradycyjne systemy ogrzewania nawet w srogie zimy są zbędne. W lecie natomiast dom pasywny korzysta z “biernego” chłodzenia wykorzystując m.in. zacienianie.

Przy zmianie budownictwa z tradycyjnego na energooszczędny jesteśmy w stanie zaoszczędzić do ok. 90% zapotrzebowania na energię cieplną.
Dla przykładu, 1,5l oleju opałowego na metr kwadratowy wystarczy nam do ogrzania domu jednorodzinnego o powierzchni ok 150m².
Dom taki nie wymaga systemu ogrzewania, kominka i chłodzenia klimatyzatorami, co oznacza, że pieniądze na w/w systemy możemy przeznaczyć na izolację ścian, lepszej jakości okna bądź panele słoneczne.


Pomiary wykonywane w pierwszym wybudowanym domu pasywnym (1991r. w Darmstad w Niemczech) pokazały, że nawet jeśli temperatura spadnie do -14°C to temperatura wewnątrz utrzyma się powyżej 20°C, bez stosowania tradycyjnego ogrzewania. Zapotrzebowanie na ciepło okazało się tak małe, że dwie żarówki 75W wystarczały do ogrzania pokoju o powierzchni 20m².

Dom pasywny przy dłuższym użytkowaniu pozwala zaoszczędzić znaczną kwotę pieniędzy, zwłaszcza w świetle rosnących kosztów energii. Koszty budowy natomiast stają się z roku na rok coraz bardziej przystępne. Inwestycja, która realizowana jest w wyższym standardzie pozwala zaoszczędzić na kosztownych tradycyjnych systemach grzewczych i chłodniczych. Dotacje na budowę domu pasywnego są coraz bardziej dostępne. Budowa domu pasywnego staje się łatwiejsza nawet jeśli budowa kosztuje kilka procent więcej niż jego tradycyjny odpowiednik. Liczba domów pasywnych ciągle wzrasta, tak jak komponentów i materiałów, które są zalecane do budowy. Możemy zatem liczyć na obniżenie kosztów budowy.
Dom pasywny jest tylko standardem w budownictwie i nie wymusza żadnych specjalnych metod budowy. Zarówno metoda tradycyjna wznoszenia domów, murowana, drewniana jak i dom z prefabrykatów może być wykorzystana do budowy domu pasywnego. Budynek pasywny to nie tylko dom jednorodzinny. W tej technologii możemy wybudować każdy obiekt np. szkołę, budynek użyteczności publicznej, salę sportową, mieszkaniówkę wielorodzinną, kościół itp.
Domy pasywne przede wszystkim znane są z niskiego zużycia energii i co za tym idzie niskich kosztów eksploatacji, ale to poziom komfortu przebywania w domu pasywnym mieszkańcy cenią najbardziej. Bardzo dobrze izolowany budynek, odpowiednie okna, specjalne profile jak i potrójne szklenie pozwalają utrzymać pożądane ciepło. Oznacza to, że podłoga i wszystkie ściany wewnętrzne pozostają w tej samej przyjemnej temperaturze. Nawet świeże powietrze doprowadzane do domu nagrzewa się do odpowiedniej temperatury przed wejściem do domu. Wydajny system odzyskiwania ciepła jest w stanie pozyskać więcej niż 80 % ciepła ze zużytego powietrza przekazując go powietrzu świeżemu, nawiewanemu do domu. W ten sposób np. powietrze zużyte o temperaturze 20°C na wylocie potrafi przenieść ciepło świeżemu powietrzu o temperaturze 0°C na wlocie, podgrzewając go do co najmniej 16°C w sposób pasywny, bez aktywnego ogrzewania. Jeśli jest zbyt gorąco na zewnątrz, ciepłe powietrze z otoczenia może być schłodzone w bardzo podobny sposób. System wentylacji domu pasywnego cały czas dostarcza świeże powietrze, co zapewnia doskonałą jakość powietrza we wszystkich pomieszczeniach, dzięki czemu zwiększa się komfort mieszkańców, a w szczególności osób, które mają problemy z oddychaniem bądź alergią. Przyjemne temperatury panujące w domu pasywnym i dobra wentylacja zapobiega powstawaniu wilgoci, a co za tym idzie grzyba lub pleśni.