WT 2021 – tylko domy energooszczędne

WT 2021
Domy pasywne opłaca się budować. Nowe standardy energetyczne po 2021 roku.
Wchodząca w życie w 2021 roku nowa dyrektywa dotycząca standardów energetycznych w budownictwie, już dziś może przerażać potencjalnych inwestorów budowlanych. Ile bowiem więcej będzie kosztował dom, który ma być niemal całkiem niezależny od zewnętrznych źródeł energii? Tak naprawdę niewiele więcej. Oferowane w najnowszej technologii domy pasywne już dziś spełniają standardy, wyznaczane przez Unię na 2021 rok. Opłaca się więc być nowoczesnym i proekologicznym.
Nowe standardy energetyczne
To, ile dany budynek mieszkalny może maksymalnie zużyć energii pierwotnej, końcowej bądź użytkowej, określane jest przez standardy energetyczne, definiowane również w przepisach prawnych. Pierwsze regulacje weszły w życie już w 2014 roku. Trzy lata później zaczęła obowiązywać dyrektywa WT 2017, zgodnie, z którą montowane w budynku okna musiały odznaczać się przenikaniem ciepła maksymalnie na poziomie 1,1 W/(m2K). Jednakże każdy, kto przymierza się do planowania budowy, powinien mieć już na uwadze nową dyrektywę WT2021.
Na podstawie obowiązujących od 2021 roku wymogów, inwestor budowlany będzie musiał jeszcze bardziej zwrócić uwagę na to, by nie przekroczyć dopuszczalnych wartości przenikania ciepła U dla przegród domu. Tu niezmiernie ważny jest wskaźnik energii użytkowej, czyli taki, który możliwy jest do osiągnięcia przez właściwe konstruowanie budynku, wykorzystywanie energii słonecznej czy maksymalne ograniczenie strat ciepła. Dla domów pasywnych wskaźnik energii użytkowej wynosi 15 kWh/m2. To oznacza, że dzięki odpowiedniej izolacji ścian, dachu i podłogi, energooszczędnym oknom, których współczynnik przenikania ciepła nie może być większy niż 0,9 W/(m2K), zapotrzebowanie roczne na energię grzewczą wynosi 1,5 l oleju opałowego lub 1 m3 gazu na 1m2.
Budować energooszczędnie
Głównym celem projektowania domów pasywnych czy energooszczędnych jest ochrona środowiska, wysoki komfort użytkowania jak i również możliwość tańszego ogrzewania domu. Założenie jest bowiem takie, że inwestor zgłasza mniejsze zapotrzebowanie na zewnętrzną energię, a tym samym chroni środowisko, własne zdrowie i portfel.
Właściwie już dziś wiele projektów domów spełnia normy, na których wprowadzenie mamy jeszcze ponad dwa lata. Zmiany nie są duże, a już dziś nowoczesne i szczelne okna czy coraz lepsze materiały izolacyjne pozwalają wybudować dom, generujący bardzo niskie, wręcz zerowe zapotrzebowanie na energię zewnętrzną.
Co się zmieni po 2021 roku?
Przede wszystkim zmienia się współczynnik U (przenikania ciepła ścian), który obecnie wynosi 0,23 W/m2K, a od 2021 roku nie będzie mógł być wyższy niż 0,2 W/m2K. Zmienia się również współczynnik przewodzenia ciepła stolarki okiennej. Po 2021 roku maksymalna wartość U dla okien to:
– 0,9 W/m2K dla zwykłych okien i drzwi balkonowych,
– 1,1 W/m2K dla okien dachowych.
Warto zwrócić uwagę, że już dziś producenci stolarki okiennej zapewniają okna, których współczynnik U wynosi nawet 0,7 W/m2K.
Jednakże decydujący wpływ na wartość współczynnika przewodzenia ciepła ma poprawnie przeprowadzony montaż takich okien i całkowite wyeliminowanie mostków termicznych, których na etapie łączenia stolarki z otworem okiennym, może powstawać najwięcej.
Każdy dom więc wybudowany po 2021 roku będzie musiał spełnić kryteria domu energooszczędnego.
Na co więc zwrócić uwagę?
To, co dziś może być ocenianie przez inwestora jako restrykcyjne narzucanie norm budowlanych, będzie w przyszłości procentować niższym zużyciem energii i większym komfortem mieszkalnym. Okazuje się też, iż obniżanie współczynnika przewodzenia ciepła wcale nie odbija się drastycznie na kieszeni inwestora. Koszt materiałów izolacyjnych zamyka się na poziomie 3 – 5% całej inwestycji budowlanej. Spokojnie więc możemy postawić na lepszą technologię. Dobierając natomiast takie materiały, jak np. firmy Knauf, już dziś i to przy rozsądnych cenach, można budować zgodnie z wymogami, obowiązującymi dopiero od 2021 roku.
Co jest ważne dla przyszłego inwestora?
- uwzględnienie w projekcie budowlanym jak najlepszej termoizolacji wszystkich przegród zewnętrznych (drzwi, stolarki okiennej, dachu, ścian zewnętrznych czy fundamentów itd.),
- montowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- system grzewczy domu z możliwością wykorzystania energii słonecznej, zarówno biernego, jak i aktywnego,
- zakup okien z najniższym współczynnikiem U,
- eliminacja mostków termicznych,
- zastosowanie bardzo dobrych materiałów izolacyjnych, zwłaszcza w fundamentach, na stropie i ścianach.
Jakie ogrzewanie do domu po 2021 roku?
Domy pasywne i energooszczędne muszą spełnić również wskaźnik EP, czyli wskaźnik nieodnawialnej energii pierwotnej, pozyskiwanej z nieodnawialnych surowców energetycznych, np. węgla czy gazu. Na 2018 rok wskaźnik EP wynosi: 95 kWh/(m² rok). Natomiast po przyjęciu dyrektywy WT 2021 obniży się do 70 kWh/(m² rok).
Na obniżenie tego czynnika wpływ będzie miało:
- właściwa izolacja domu,
- pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł energii,
- wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań, np. montaż wentylacji z rekuperacją czy pompy ciepła.
Do ogrzewania domu, budowanego zgodnie z obowiązującymi i wchodzącymi w 2021 roku przepisami można wykorzystać:
- kotły kondensacyjne,
- pompy ciepła,
- panele fotowoltaiczne (do podgrzewania wody i pozyskiwania energii).
Niech będzie ciekawostką informacja, że zastosowanie np. hybrydowej pompy ciepła, w połączeniu z montażem paneli fotowoltaicznych, spełnia już dziś restrykcyjne przepisy z 2021 roku. Pozwala również zaoszczędzić sporą część pieniędzy na ogrzewaniu pomieszczeń czy zapewnianiu ciepłej wody użytkowej i co najważniejsze zapewnia niemal pełną samowystarczalność energetyczną.
Wyeliminowanie jak dotąd najpopularniejszych urządzeń grzewczych, jak kotły węglowe, a nawet olejowe czy gazowe, które dość negatywnie wpływają na środowisko naturalne, będzie jednak już wiązało się z większymi nakładami finansowymi. Bazowanie jednak na odnawialnych źródłach energii sprawi, że ta inwestycja szybko się zwróci.
Dostosuj Twój domu już dziś do nadchodzącej przyszłości
Wydawać by się mogło, że nowe przepisy mocno skomplikują uzyskanie pozwolenia na budowę domu i dostosowanie standardów energetycznych budynków do obowiązujących przepisów. Nic jednak bardziej mylnego. Jeśli już dziś zdecydujemy się budować zgodnie z najnowszą technologią i sięgniemy po sprawdzone i pewne rozwiązania, to wpiszemy się idealnie w założenia dyrektywy z 2021 roku. Tu świetnie sprawdzi się projekt domu pasywnego, zapewniający szczelność i ocieplenie budynku na bardzo wysokim poziomie. Dokładanie cegiełki do lepszej ochrony środowiska, nie pozostanie też bez nagrody. Inwestorzy, podejmujący wyzwania najbliższej przyszłości, mogą korzystać z funduszy, preferencyjnych kredytów czy dotacji unijnych. Dom budowany w oparciu o nowoczesne technologie i najwyższe standardy, również te energetyczne zyskuje również na swojej wartości i to podwójnie. Dostosowując się do przyszłości, stajemy się bardziej konkurencyjni na rynku. Trzeba bowiem mieć świadomość, że na rynku wtórnym wciąż niewiele będzie domów, dostosowanych do nowych standardów, a przez co ich cena nie będzie już tak atrakcyjna.
Budując dom, ważne jest nie tylko dziś, ale również jutro. Zaplanuj więc inwestycję tak, by nawet za kilkanaście lat Twój dom odznaczał się właściwym komfortem i wpisywał się w nawet bardzo restrykcyjne wymogi unijne.
1 Comment
Warto zatem budując dom zastanowić się nad rozwiązaniem jakim jest fotowoltaika bądź pompy ciepła. Duża oszczędność i wkład w środowisko.